top of page

Aktuality a zaujímavosti

  • Writer's pictureSECRET CAFE

Ukradnuté Secret cafe

Updated: Feb 27, 2023

Ukradnuté Secret cafe.


Vážení zákazníci a priaznivci Secret cafe. S poľutovaním Vám oznamujeme, že plánované otvorenie Secret cafe na jar 2023 už pre Vás nebudeme môcť zrealizovať.


"Ďakujeme" za to správcovskej spoločnosti BARDBYT a mestu BARDEJOV.


Náš príbeh v skratke:


Našu kaviareň sme otvorili v roku 2019. Investovali sme do nej veľa času, energie a v neposlednom rade aj veľa financií.

Našim cieľom bolo prevádzkovať podnik, kde si nájdu svoje mamičky s deťmi, mládež, ale aj staršie generácie. V letnom období sme organizovali množstvo koncertov pod holým nebom a akcie pre deti. V chladnejších obdobiach sme koncertovali hlavne v interiéri v komornejšej atmosfére. Dali sme množstvo priestoru domácim, aj zahraničným umelcom. Naša práca bola zároveň našim koníčkom a každý Váš úsmev nás posúval vpred.


Opatrenia v čase COVIDu nám ale kaviareň zatvorili.

Všetky systémy ako je kúrenie, rekuperácia vzduchu a podobne, vypovedali službu a po skončení opatrení, nebolo možné našu kaviareň znova prevádzkovať.


Našu prevádzku navrhol jeden “šikovný” prešovský architekt, ktorý úzko spolupracuje s naším mestom. Navrhol ju však úplne zle a nelogicky. Podľa jeho slov má v našej kaviarni po kamennnej stene stekať voda, a mach a pleseň na stenách sú podľa neho úplne v poriadku. Ďalej v kaviarni zabudol na jediné prirodzené vetranie a okrem vchodových dverí tu nemáme žiaden vetrací otvor. Vetranie tu zabezpečuje nútená elektrická rekuperácia s výkonom, ktorý by hravo vykryl celú bytovku. A takéto “rekuperácie” tu máme hneď dve. Spotreba elektrickej energie (iba na zaistenie vetrania) nám robila náklady 500€-700€ mesačne. A to sme ešte nezapli kúrenie. Kúrenie je tu samozrejme ako inak elektrické a spotrebuje “iba” 1500€ mesačne. Neskôr sme zistili, že platíme aj vodné stočné za celé horné námestie, za plochu 1200 m2 (náš podnik má plochu strechy 35m2). Je to zaujímavé však? Ešte sme neskončili. Platili sme aj vodu v mestskej fontánke a energie vo verejných priestoroch a toaletách. Vždy keď sme oslovili spoločnosť BARDBYT, ktorá spravuje tento mestský majetok, s ktorou máme uzatvorenú nájomnú zmluvu, odpoveď znela…my na to nemáme rozpočet a nasledovalo myknutie plecami a nečinnosť.  Nehovoriac o tom, že keď už bolo najhoršie, skúsili sme na vlastné náklady opraviť aspoň niektoré veci (ako sanácia hradobného múru, ktorá zabránila prenikaniu vody do priestorov kaviarne) a tým zachrániť svoj, aj mestský majetok. A čo sme dostali na oplátku ? Odpoveďou boli vyhrážky typu “ako ste si mohli dovoliť zasahovať do mestského majetku”?!?! Vraj na to nemáme právo !!


Správcovskej spoločnosti BARDBYT (s ktorou sme mali uzavretú zmluvu o prenájme) sme teda naďalej opakovane oznamovali závady na našich zariadeniach, bez ktorých sme samozrejme nevedeli kaviareň prevádzkovať.


Nefungovalo nám vetranie/rekuperácia vzduchu, kúrenie, osvetlenie, výťah, toalety, napätie kolísalo tak, že sme týždenne vymenili 5 žiaroviek, a zakaždým nám vybíjalo poistky.

Mestský podnik o tom veľmi dobre vedel, ale zámerne na to nereagoval.


Bez funkčnej ventilácie a kúrenia, zamorila naše priestory pleseň, a znehodnotila nám všetky naše zariadenia vrátane nábytku. Keď sme to správcovskej spoločnosti oznámili, jediné na čo sa zmohli bolo zdvihnutie pliec.

Musíme našich občanov upozorniť na absolútnu nefunkčnosť tejto mestskej spoločnosti, ktorej konateľ zrejme využíva svoju funkciu na dohadzovanie lukratívnych priestorov svojim spriazneným osobám. V minulosti sme s ním už mali podobnú skúsenosť v inej veci, takže nejde o ojedinelý prípad.


Zvolili sme teda plán B a začali sme s rekonštrukciou kaviarne s plánovaným otvorením na jar/leto 2023 (zatiaľ čo sme nekonečne čakali na opravu systémov).  O tejto rekonštrukcii sme informovali verejnosť aj správcovskú spoločnosť BARDBYT, ktorú sme opäť upozornili na nefungujúce systémy. No ako inak - bezvýsledne.


Keď sme na nich už priveľmi tlačili, zrejme im došla trpezlivosť a rozhodli sa, že nám priestory tzv. zoberú.


Začali k nám chodiť na pravidelné kontroly, kde kontrolovali stav kaviarne a priestorov a hľadali každú chybičku. Samozrejme nám žiadnu chybu nenašli. Našli ale celú kaviareň zamorenú plesňou. Opakovane sme apelovali na nápravu stavu kvoli ktorému nieje možné kaviareň prevádzkovať. Videli v akom je stave no nikto nič neurobil preto, aby to napravil.

Ak by sme uviedli konkretný príklad, raz k nám prišlo asi 10 ľudí z mesta, ktorí mali s týmto priestorom niečo spoločné, ako napríklad architekt, ktorý ho navrhol, ľudia ktorí sa podieľali na výstavbe a samozrejme aj členovia spoločnosti Bardbyt. Po skoro 2 hodinovej návšteve, kedy si prezreli kompletne celý podnik, všetky priestory dole vrátane toaliet a hornej terasy a kde sme ich upozornili na všetky nedostatky, ukázali sme im fotografie havarijného stavu, ktorý koniec koncov na vlastné oči videli dostali sme zaujimavú odpoveď. Znela: Zavolajte nám keď bude zase pršať. Takáto bola snaha a tiež jediný krok, ktorý podnikli pracovníci mesta aby niečo naoko spravili.


Neskôr nás navštívil jeden “zatiaľ ešte" nemenovaný človek, ktorý nám s vyhrážkou oznámil, že nám kaviareň chcú vziať ……… (o tomto ešte zverejníme celý príbeh).


Dňa 13.12.2022 nás kontaktovala telefonicky spoločnosť BARDBYT s oznámením, že si máme prísť vyzdvihnúť poštu. Poštu sme si samozrejme osobne prevzali.  Bola v nej okamžitá výpoveď bez udania dôvodu podpísaná Ing. Jaroslavom Žákom.Záver:


Secret cafe nám bolo ukradnuté za pomoci mestského podniku BARDBYT. O tom kto v tom mal tzv. prsty sa dozviete veľmi jednoducho - otvorí si na našom mieste svoju prevádzku :-)


Na celej tejto záležitosti je ešte veľa vecí, ktoré zverejníme neskôr.

Poďakovanie zákazníkom:


Vážení zákazníci a priaznivci Secret cafe.


Ďakujeme Vám, za Vašu podporu a priazeň. Snažili sme sa do nášho mesta pritiahnuť kultúru a organizovali sme koncerty vždy a pre každého zdarma. Vdýchli sme život hornému námestiu zvanému Horný hrad.


Naša vďaka patrí hlavne Vám, naši ctení zákazníci. Bez Vás, by sa nám nič z toho nepodarilo urobiť.  Zažili sme s Vami veľa zábavy a aj napriek tomu, že nám našu/Vašu kaviareň ukradli, stálo nám to všetko za to !!!

Pokiaľ by sme to mali zopakovať, určite by sme veľa veci vylepšili, ale bez váhania by sme do toho išli opäť.


Ďakujeme Vám za chvíle, ktoré ste s nami strávili.


Možno raz…  na inom mieste…..  v inom čase….  uvidíme sa v nejakom Secret cafe znova.


Ešte raz srdečná vďaka za dni, ktoré ste s nami prežili a želáme Vám šťastný a hlavne úspešný Nový rok 2023.


Vaše Secret cafe.


Ps. Nižšie prikladáme fotografie našich priestorov, ktoré sú podľa niekoho “v poriadku”.

Comments


bottom of page